Publikacja pracowników Instytutu w ACS Catalysis

enzyme structureArtykuł pt. “Determinants for Substrate Recognition in the Glycyl Radical Enzyme Benzylsuccinate Synthase Revealed by Targeted Mutagenesis” autorstwa Iryny Salii, Macieja Szaleńca, Ammara Alhaj Zein, Deniza Seyhan, Anny Sekuły, Karoli Schühle, Ianiny Kaplieva-Dudek, Uwe Linne’go, Rainera U. Meckenstock’a, i Johanna Heidera jest dostępny w ACS Catal. 2021, 11, 3361−3370 i DOI 10.1021/acscatal.0c04954.

Artykuł opisuje glicynowy rodnikowy enzym, syntazę benzoilobursztynianową, która katalizuje bezprecedensową reakcję enancjoselektywnej addycji inertnych węglowodorów metyloaromatycznych (takich jak toluen) do fumaranu. Enzym ten jest kluczowym katalizatorem beztlenowego szlaku metabolicznego toluenu. W publikacji przedstawiono pierwszy rekombinowany system ekspresji enzymu umożliwiający jego produkcję w aktywnej, rodnikowej formie. Pozwoliło to na wprowadzenie mutacji do jego sekwencji i zmianę jego specyficzności substratowej. Badania eksperymentalne zostały połączone z symulacjami teoretycznymi, które wyjaśniły obserwowaną w eksperymencie selektywność substratową.

Udostępnij

Zobacz podobne:

Konkurs na stypendium w projekcie badawczym

Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (IKiFP PAN) ogłasza konkurs na stypendium w projekcie badawczym NCN OPUS 20 nr UMO-2020/39/B/NZ7/01913 „Teranostyczne nanonośniki nowej generacji dla detekcji, diagnostyki i neuroprotekcyjnego leczenia niedokrwiennych uszkodzeń mózgu” prowadzonym w grupie badawczej “Nanostruktury Materii Miękkiej”.

czytaj dalej